- Menu BIP
- Koszty postępowania
Koszty postępowania
-
Opłaty sądowe i wydatki (koszty sądowe).
Na koszty sądowe składają się: opłaty i wydatki (np. należności tłumaczy, kuratorów, koszty ogłoszeń).
Do uiszczenia kosztów sądowych obowiązany jest ten, kto wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki.
Opłaty sądowe to wpis i opłata kancelaryjna.
Wpis pobierany jest od pism wszczynających postępowanie w danej instancji: skargi, skargi kasacyjnej, zażalenia, skargi o wznowienie postępowania, wniosku o wymierzenie organowi grzywny. Wysokość wpisów i zasady ich pobierania uregulowane są rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 2003 nr 221 poz. 2193).
Opłaty kancelaryjne pobierane są za:
-
odpis orzeczenia z uzasadnieniem doręczony na skutek wniosku o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia, zgłoszonego w terminie siedmiu dni od ogłoszenia orzeczenia albo doręczenia odpisu sentencji orzeczenia. Opłatę kancelaryjną za odpis orzeczenia z uzasadnieniem, doręczonego na skutek żądania zgłoszonego w terminie siedmiodniowym od ogłoszenia orzeczenia, pobiera się przy zgłoszeniu wniosku o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia i jego doręczenie. Jeżeli opłata nie została uiszczona, przewodniczący zarządza ściągnięcie jej od strony, która złożyła wniosek, po uprzednim wezwaniu strony do jej uiszczenia;
-
każdą stronę odpisu, zaświadczenia, wyciągu lub innego dokumentu wydawanych na wniosek na podstawie akt sprawy sądowoadministracyjnej oraz za stwierdzenie prawomocności;
-
kopie i wydruki dokumentów z akt sprawy sądowoadministracyjnej wydawane na wniosek.
Opłaty sądowe uiszcza się gotówką w kasie sądu lub na rachunek bankowy sądu.
Złożenie znaków opłaty sądowej nie jest skuteczne.
Skarga, skarga kasacyjna, zażalenie, oraz skarga o wznowienie postępowania, od których, mimo wezwania, nie uiszczono opłaty (wpisu) podlega odrzuceniu.
Inne pisma, od których, mimo wezwania nie została uiszczona opłata, pozostawione są bez rozpoznania, za wyjątkiem wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.
Nieuiszczona opłata kancelaryjna za odpis orzeczenia wraz z uzasadnieniem podlega ściągnięciu w trybie egzekucji.
Z obowiązku uiszczenia kosztów sądowych zwolnieni są:
1) strona skarżąca działanie, bezczynność organu lub przewlekłe prowadzenie postępowania w sprawach:
- z zakresu pomocy i opieki społecznej,
- dotyczących statusu bezrobotnego, zasiłków oraz innych należności i uprawnień przysługujących osobie bezrobotnej,
- dotyczących chorób zawodowych, świadczeń leczniczych oraz świadczeń rehabilitacyjnych,
- ze stosunków pracy i stosunków służbowych,
- z zakresu ubezpieczeń społecznych,
- z zakresu obowiązku obrony Ojczyzny,
- udzielania cudzoziemcom ochrony,
- dotyczących dodatków mieszkaniowych;
-
Prawo pomocy
Prawo pomocy może być przyznane w zakresie całkowitym lub częściowym. Prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego.
Prawo pomocy w zakresie częściowym obejmuje tylko zwolnienie od opłat sądowych w całości lub części albo tylko od wydatków albo od opłat sądowych i wydatków lub obejmuje tylko ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego.
Wniosek o przyznanie prawa pomocy powinien zawierać oświadczenie strony obejmujące dokładne dane o stanie majątkowym i dochodach, a jeżeli wniosek składa osoba fizyczna, ponadto dokładne dane o stanie rodzinnym oraz oświadczenie strony o niezatrudnieniu lub niepozostawaniu w innym stosunku prawnym z adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub rzecznikiem patentowym.
Wniosek składa się na urzędowym formularzu według ustalonego wzoru: